Home » Porady » Jak impregnować drewno?

Jak impregnować drewno?

impregnat Vidaron

Drewno to niewątpliwie piękny materiał budowlany, posiadający wysokie walory estetyczne. Właściwości i wygląd drewna czynią z niego popularny budulec, stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Drewniane płoty, meble ogrodowe czy też konstrukcje altan narażone są jednak na działanie warunków atmosferycznych, grzybów oraz owadów. W celu zachowania ich walorów, niezbędne jest zatem właściwe zabezpieczenie drewna.

Skuteczną metodą ochrony drewna przed działaniem wilgoci, promieniowaniem UV i szkodnikami jest impregnacja. Rolę impregnacji można porównać do gruntowania ściany przed jej malowaniem – impregnat głęboko wnika w drewno, chroniąc je na zewnątrz i od wewnątrz oraz zabezpiecza przed grzybami, sinizną i owadami.

Prostą metodą, pozwalającą na trwałą ochronę drewna i podkreślenie jego walorów estetycznych, jest impregnacja metodą malarską. Można ją przeprowadzić samodzielnie, pamiętając o odpowiednim przygotowaniu podłoża i dokładnym wykonywaniu poszczególnych etapów pracy:

Etap 1 – przygotowanie podłoża

Powierzchnia przeznaczona do impregnowania powinna być sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Jeśli na podłożu są plamy bądź zatłuszczenia, to należy je przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Drewniane podłoże powinno być również gładkie – ułatwi to aplikację impregnatu i uwidoczni rysunek drewnianych słojów. Do wygładzenia powierzchni najlepiej wykorzystać papier ścierny o gradacji od 150 do 200, przy czym ziarnistość papieru należy dobrać do stopnia nierówności podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest przeszlifowanie całego elementu przeznaczonego do impregnowania, co pozwoli na uzyskanie jednolitej kolorystyki drewna.

Przygotowanie drewna do impregnacji

Należy również pamiętać o dokładnym usunięciu pyłu, który powstał przy szlifowaniu – najlepiej szczotką, a następnie jeszcze raz – wilgotną szmatką.

Etap 2 – aplikacja pierwszej warstwy

Na tak przygotowanej powierzchni drewna rozpoczynamy impregnację preparatu. Do impregnacji można wykorzystać Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON z dodatkiem Teflon® surface protector. Zabezpiecza on drewno na zewnątrz i od wewnątrz, jednocześnie nadając drewnianym elementom eleganckie matowe wykończenie i podkreślając usłojenie drewna. Drewniane elementy, które będą narażone na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych najlepiej zabezpieczyć wcześniej warstwą bezbarwnego Impregnatu Ochronno-Gruntującego VIDARON. Impregnat bezbarwny pozbawiony jest pigmentów, dzięki temu głęboko wnika w drewno i zapewnia pełną ochronę przed zagrożeniami biologicznymi – grzyby, owady, pleśń, sinizna.

Nakładanie pierwszej warstwy impregnatu Impregnacja deski

Przed rozpoczęciem malowania impregnat starannie mieszamy w oryginalnym opakowaniu. Zalecana temperatura otoczenia w czasie pracy to od 5°do 25° C. Do impregnacji metodą malarską najlepiej wykorzystać pędzel przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli malujemy pędzlem uniwersalnym, dobrym sposobem będzie przeszlifowanie jego włosia drobnoziarnistym papierem ściernym. Pozwoli to na zmiękczenie końcówek pędzla i usunięcie luźnego włosia. Impregnat rozprowadzamy pędzlem, na dużej powierzchni drewna, w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Gdy podłoże zacznie matowieć, impregnat rozcieramy półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna, zaczynając od miejsc, które były malowane jako pierwsze. Zapewni to równomierną barwę drewna. Tak pomalowane elementy pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin. 

Etap 3 – szlifowanie międzywarstwowe

Gdy pierwsza warstwa impregnatu całkowicie wyschnie, należy wykonać tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Niektóre włókna drewna, po pierwszym malowaniu mogły się bowiem podnieść, tworząc chropowatą powierzchnię. Przeszlifowanie powłoki pozwoli na jej wyrównanie, co wzmocni przyczepność kolejnej warstwy impregnatu. Szlifowanie międzywarstwowe wykonujemy papierem ściernym o gradacji około 320. Po szlifowaniu powierzchnie należy oczyścić z pyłu (najlepiej odkurzaczem).

Etap 4 – aplikacja drugiej warstwy

Drugą warstwę impregnatu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię drewna, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. Ponieważ drewno przyjmuje kolejną warstwę wyrobu wolniej, etap rozcierania należy rozpocząć nieco później. Zbyt wczesne rozcieranie może bowiem doprowadzić do przebarwień. Czas schnięcia drugiej warstwy to około 12 godzin.

Nakładanie na deski drugiej warstwy impregnatu

Po zakończeniu pracy dokładnie myjemy i suszymy narzędzia. Do ich umycia można wykorzystać rozcieńczalnik do wyrobów olejno-ftalowych. Wykonana w ten sposób impregnacja pozwala na wydobycie naturalnego uroku i struktury drewna, jednocześnie skutecznie je zabezpieczając.

Zaimpregnowany drewniany płot przy domu

Źródło: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-impregnowac-drewno

Podobne

Jak malować farbami ceramicznymi?

Jak malować farbami ceramicznymi?

Farby ceramiczne to doskonały wybór, jeśli chcesz sprawnie pomalować całą powierzchnię ściany. Produkty te wyróżniają się wzbogaconym składem, który umożliwia osiągnięcie niezwykle trwałych rezultatów. Jak samodzielnie pomalować wnętrze farbami ceramicznymi?...

ALTANA OGRODOWA – JAK JĄ ODNOWIĆ?

ALTANA OGRODOWA – JAK JĄ ODNOWIĆ?

Zimą wiele ogrodowych elementów niszczeje i traci swój blask. Jednym z nich może być altana ogrodowa – miejsce rodzinnych spotkań lub cicha samotnia na relaksujące popołudnia z książką. Aby znów stała się pięknym elementem ogrodu, należy ją odnowić i dokładnie...

Hurt i detal Tarnów / Nowy Sącz - farby, kleje, docieplenia, materiały budowle.

Remontujesz, budujesz u nas znajdziesz farby, lakiery, kleje, płyty gipsowe renomowanych producentów krajowych i zagranicznych Polskich takich jak Śnieżka, Aksil, Atlas, Polifarb Łódź, jak i zagranicznych Tikkurila, Akzo, PPG, Altax i wielu innych. Zapraszamy do naszych punktów w Tarnowie i Nowym Sączu.

Hurtownia farb i lakierów w Tarnowie i Nowym Sączu.

Nasz dział z materiałami budowlanymi w Tarnowie i Nowym Sączu oferuje: kleje, gipsy, płyty gipsowe i OSB, materiały izolacyjne, docieplenia i wiele innych. Oferujemy możliwość mieszania farb i tynków kolorowych, takich jak: Tikkurila, Lakma, Kabe, Goldmurit, Silveno, Atlas, FOX, PPG oraz Sigma.

W naszych sklepach w Tarnowie znajdziesz popularne linie produktów.

Punkty sprzedaży Tarnów i Nowy Sącz zapewniają sprzedaż marek takich jak Dekoral, Dulux, Bekers, Designer, Magnat, Vidaron, Altaxin, Drewnochron, Sadolin, Hammerite i wiele innych.