Nic dziwnego, że chcesz, aby to piękne tworzywo zagościło w Twoim ogrodzie. Niestety drewno na zewnątrz narażone jest na negatywne działanie wielu czynników. Warto wiec pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu i renowacji drewnianych elementów. Musisz jednak pamiętać, że odnawianie i malowanie drewna rządzi się kilkoma zasadami, których należy przestrzegać.
Pierwszym krokiem zdecydowanie powinno być przygotowanie drewna do malowania. Tej czynności nie można pominąć – to właśnie dzięki niej zapewnimy odpowiednią przyczepność środków, których chcemy użyć, a tym samym zadbamy o właściwy efekt końcowy.
Etapy malowania drewna
Pamiętaj, że nawet najlepsza farba do malowania drewna może nie przynieść zamierzonych efektów estetycznych jeśli nie przygotujesz do pracy odpowiednich narzędzi. Lepiej jest zainwestować w dobrej jakości pędzle i wałki – będzie to miało wpływ na jakość wykończenia. Polecane są różne techniki malowania drewna, w tym metoda natrysku, która przyspiesza aplikację produktów, ale w przypadku impregnatów, lakierobejc i olejów nie pozwoli osiągnąć zadowalających efektów estetycznych, jak po aplikacji pędzlem. Najlepiej zastosować się do zaleceń producenta – najważniejsze informacje powinny znaleźć się na opakowaniach środków do drewna. Z odpowiednim przygotowaniem impregnacja, bejcowanie i lakierowanie drewna nie będą stanowić problemu.
Malowanie surowego drewna
Jeszcze przed rozpoczęciem malowania, musisz dokładnie oczyścić powierzchnię drewna – usunięcie wszelkich zabrudzeń pozwoli na zwiększenie przyczepności preparatu. Stare powłoki najlepiej przeszlifować i odpylić. Czasami starą powłokę trzeba przed malowaniem odtłuścić. Jeśli zastanawiasz się czym odtłuścić drewno przed malowaniem przygotuj sobie czystą, niepylącą szmatkę lub gąbkę oraz środek do usunięcia tłuszczu. Do lekkich plam może być to płyn do naczyń zmieszany z wodą. Benzyna lakowa ekstrakcyjna do odtłuszczania stosowana jest w przypadku bardziej uporczywych plam. Do tak przygotowanej powierzchni dużo lepiej przyczepi się każdy produkt, przez co stworzona powłoka będzie dużo trwalsza.
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, że czyszczenie drewna przed malowaniem jest ważne. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie drewna surowego. Do tego może Ci posłużyć Altax Impregnat Gruntujący – jest bezbarwny i nie tworzy powłoki. Samo gruntowanie drewna przed malowaniem pomoże Ci zabezpieczyć drewno przed sinizną, grzybami, pleśnią i szkodnikami. Taki podkład do drewna nakłada się pod każdy produkt ochronno-dekoracyjny: lakierobejcę, lakier, impregnat koloryzujący, olej do drewna itp.
Zabezpieczenie drewna na zewnątrz
Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni nadszedł czas na odnawianie i renowację. Musisz zdecydować jaki efekt chcesz uzyskać – zachować rysunek drewna (wybierz impregnat – pozostawia matowe wykończenie) czy go podkreślić (wtedy wybierz lakierobejcę – pozostawia wykończenie satynowe lub półpołysk).
Jeśli wybierzesz impregnację, pamiętaj żeby oczyszczone drewno było suche – impregnacja mokrego drewna spowoduje, że preparat nie zostanie wchłonięty. Nie musisz jednak bać się niezapowiedzianego deszczu – zawsze możesz wybrać środki szybkoschnące, takie jak Altax Impregnat Żywiczny, który jest odporny na deszcz już po 1 h, a gdzie drugą warstwę nakładasz już po 2h.
Jeżeli chcesz, aby drewno zachowało swój naturalny kolor, to wybierz bezbarwny lakier do drewna na zewnątrz. Pamiętaj, żeby lakier miał w swoim składzie filtr UV chroniący drewno przed niszczącym działaniem słońca i był produktem elastycznym – wtedy nie będzie się łuszczył i pękał.
Jeśli natomiast interesuje Cię nadanie koloru, bez widocznego rysunku drewna, to odpowiednia będzie farba do drewna na zewnątrz. Dobrym wyborem będzie Viva Garden! To szybkoschnąca farba do renowacji drewna, ale też metalu, cegły, ceramiki i innych powierzchni w ogrodzie. Dostępnych jest aż 29 kolorów, a mniejsze puszki mają pojemność 250ml, co sprawia, że można wybrać kilka kolorów i bawić się aranżacjami.
Z uwagi na to, ile schnie drewno pokryte środkami na bazie rozpuszczalników (ok. 24 h), warto przemyśleć produkty wodne. Produkty na bazie wody szybciej schną, łatwiej je aplikować – nie kapią, a zapach nie jest drażniący.
Jeżeli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć drewno przed pękaniem, to powinno się to zrobić tak, jak opisaliśmy w tym artykule – zabezpieczane drewno powinno być powietrzno-suche i mieć maksymalnie 20% wilgotności, powinno być zabezpieczone przed biokorozją za pomocą impregnatu gruntującego, a następnie przed czynnikami atmosferycznymi, szczególnie przed wodą i wilgocią, za pomocą produktów ochronno-dekoracyjnych.
Źródło: https://www.altax.pl/porady/jak-malowac-drewno-w-ogrodzie/