Home » Inspiracje » Jak pomalować meble kuchenne?

Jak pomalować meble kuchenne?

jak pomalować meble kuchenne

Przemalowanie mebli kuchennych to jeden z najszybszych i najtańszych sposobów na metamorfozę wnętrza. Nie musisz mieć wielkiego doświadczenia w pracach remontowych, aby uzyskać świetny efekt. Gotowy? W takim razie czytaj dalej – podpowiadamy, jakie farby kupić i jak odnowić meble kuchenne krok po kroku.

Dlaczego warto malować meble kuchenne?

 

Wielu osobom wydaje się, że wnętrze kuchni niełatwo odmienić. W przeciwieństwie do salonu czy sypialni, często nie wystarczy tylko dokupienie nowych dodatków lub dekoracji. Jest tak, ponieważ pierwsze co rzuca się w oczy, to meble. Ich wymiana już na starcie jest dużym kosztem, niekiedy nie do przeskoczenia. 
Mimo wszystko aranżacja kuchni co jakiś czas wymaga odświeżenia. W czasie użytkowania, fronty szafek mogły się przebarwić lub zmatowieć. A nawet jeśli są w dobrym stanie, może po prostu znudził Ci się ich kolor.
Ekonomiczna metoda na zmianę aranżacji to przemalowanie mebli kuchennych. Kosztuje niewiele wysiłku, a daje świetne efekty. Zobacz, jakie są zalety malowania mebli kuchennych:
Szybko odmienisz wnętrze swojej kuchni, zrywając z monotonią lub poprzednim wystrojem;
Wszystkie prace wykonasz samodzielnie w 1 dzień, nawet jeśli nie masz doświadczenia w malowaniu;
Unikniesz wielkiego bałaganu, jakie zwykle towarzyszy dużym remontom;
Zaoszczędzisz – za wydajne farby do renowacji mebli kuchennych z kolekcji Dulux Szybka Odnowa zapłacisz niewiele.

Meble kuchenne po pomalowaniu

Jakie farby są dobre do malowania mebli kuchennych?

 

Biorąc się za malowanie frontów kuchennych, dobra farba to podstawa. Nie patrz na produkty do malowania ścian lub sufitów, ponieważ ich właściwości są zupełnie inne; taka farba nie stworzy odpowiedniej, odpornej na zabrudzenia powłoki. 
Farby do mebli kuchennych to preparaty specjalistyczne do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Dobrze, jeśli zapewniają wykończenie satynowe, czyli dają efekt pomiędzy matem, a połyskiem. Jaka farba do mebli kuchennych jest polecana przez fachowców?
Jeśli chcesz pracować jak profesjonalista, wybierz produkty Dulux. Polecamy szczególnie farbę Dulux Szybka Odnowa Meble Kuchenne, dostępną w opakowaniach o pojemnościach 0,75 oraz 2,5 litra. To produkt 2w1 – służy jednocześnie za podkład i farbę właściwą. Wykorzystanie go pozwala zaoszczędzić czas. 
Jeśli chodzi o kolory farb do mebli kuchennych, w palecie barw Dulux Szybka Odnowa Meble Kuchenne znajdziesz wiele różnych kolorów, w tym biel oraz ciemny beż. To uniwersalne kolory, doskonale pasujące do aranżacji kuchennych.

Jak przemalować drewniane fronty w kuchni?

 

Pierwszy etap to oczywiście, opisany już, wybór farby. Później pora na zgromadzenie niezbędnych narzędzi. Przydadzą się: drobnoziarnisty papier ścierny, benzyna ekstrakcyjna lub inny środek do odtłuszczania, taśma lub folia malarska, mały wałek (welurowy), kratka lub kuweta do malowania. Nie zapomnij o dobrym nastroju – w końcu już za chwilę będziesz mieć odmienioną kuchnię!
Skoro masz czym pomalować meble kuchenne, pora na wyjaśnienie, jak to zrobić. Na początku przygotuj fronty – to kluczowy etap całego przygotowania. Będzie wygodniej, jeśli je odkręcisz, a szuflady wysuniesz. Odtłuść ich powierzchnię wodą z dodatkiem detergentu. Następnie dokładnie zeszlifuj fronty drobnoziarnistym papierem ściernym i odpyl. W ten sposób stworzysz świetną powierzchnię, gotową na kolejne etapy pracy.
Zwróć uwagę na to, aby na szafkach nie zostały żadne pyłki. Jakikolwiek osad zmniejsza przyczepność farby, a na pomalowanej powierzchni będzie wyglądał niezbyt estetycznie. Jeśli meble są przygotowane, czas na malowanie! Oto kolejne kroki:
Dokładnie wymieszaj farbę aż do uzyskania jednolitej konsystencji;
Zamocz wałek w farbie i usuń jej nadmiar za pomocą kratki malarskiej lub kuwety;
Nanoś farbę na powierzchnię metodą krzyżową (naprzemiennie ruchy pionowe i poziomie). Pamiętaj przy tym, aby ostatnie pociągnięcie zawsze wykonywać w tym samym kierunku (np. z góry na dół);
W czasie wysychania, nie nanoś żadnych poprawek.

Czy można pomalować meble kuchenne z okleiną?

 

Tak – i co ważne odnawianie mebli kuchennych z okleiny jest równie szybkie i proste, jak w przypadku frontów drewnianych. Dla osiągnięcia optymalnych efektów, polecamy wykonanie pracy w dwóch etapach:
Najpierw pokryj okleinę meblową farbą podkładową, która zwiększy przyczepność kolejnej powłoki. Podkład musi być dopasowany do farby renowacyjnej.
Następnie pomaluj fronty z okleiny farbą Szybka Odnowa Meble Kuchenne. Jej zalety to duża trwałość i krótki czas wysychania, choć zwykle trzeba zastosować kilka warstw.
Do pełnego utwardzenia farby akrylowej może być potrzebnych nawet kilkanaście dni, więc do tego czasu trzeba obchodzić się z nią delikatnie. Jak widzisz, okleina nie stanowi problemu – ją też można łatwo odnowić.

Farba jako prosty sposób na odświeżenie mebli kuchennych
Źródło: https://www.dulux.pl/pl/kolorowe-inspiracje/malowanie-mebli-kuchennych

Podobne

Farby zmywalne – jak i czym zmyć zabrudzenia?

Farby zmywalne – jak i czym zmyć zabrudzenia?

Świeżo pomalowane ściany prezentują się wspaniale. Jednak w mieszkaniu istnieje wiele miejsc, które są narażone na zabrudzenia. Dlatego w korytarzu, pokoju dziecięcym, łazience i kuchni warto zastosować farby zmywalne. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega ich...

Styl rustykalny

Styl rustykalny

Styl rustykalny łączy nostalgię za sielskim życiem na wsi z zamiłowaniem do naturalnych materiałów i harmonijnych kolorów. Jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym i stworzyć modną aranżację mieszkania? Podpowiadamy! Co to jest styl rustykalny? Wnętrza rustykalne...

Hurt i detal Tarnów / Nowy Sącz - farby, kleje, docieplenia, materiały budowle.

Remontujesz, budujesz u nas znajdziesz farby, lakiery, kleje, płyty gipsowe renomowanych producentów krajowych i zagranicznych Polskich takich jak Śnieżka, Aksil, Atlas, Polifarb Łódź, jak i zagranicznych Tikkurila, Akzo, PPG, Altax i wielu innych. Zapraszamy do naszych punktów w Tarnowie i Nowym Sączu.

Hurtownia farb i lakierów w Tarnowie i Nowym Sączu.

Nasz dział z materiałami budowlanymi w Tarnowie i Nowym Sączu oferuje: kleje, gipsy, płyty gipsowe i OSB, materiały izolacyjne, docieplenia i wiele innych. Oferujemy możliwość mieszania farb i tynków kolorowych, takich jak: Tikkurila, Lakma, Kabe, Goldmurit, Silveno, Atlas, FOX, PPG oraz Sigma.

W naszych sklepach w Tarnowie znajdziesz popularne linie produktów.

Punkty sprzedaży Tarnów i Nowy Sącz zapewniają sprzedaż marek takich jak Dekoral, Dulux, Bekers, Designer, Magnat, Vidaron, Altaxin, Drewnochron, Sadolin, Hammerite i wiele innych.