Home » Porady » Farby podkładowe czy grunt?

Farby podkładowe czy grunt?

mar 2, 2018 | Porady

"
Prawidłowe przygotowanie ściany do nałożenia dekoracyjnej warstwy farby zapewni jednolitą, estetyczną i trwałą powłokę. Zarówno w przypadku odnawianych ścian, jak i malowania nowych zaleca się zastosowanie farb podkładowych lub gruntu. Kiedy stosować podkład, a kiedy grunt?
Kiedy stosować grunt na ścianę?
Grunt przede wszystkim ma za zadanie wzmocnienie podłoża i zmniejszenie jego chłonności. Stosuje się więc go najczęściej na nowe ściany wykończone materiałami o wysokiej chłonności, jak np. tynki gipsowe czy płyty karton-gipsowe.
Gips i jego pochodne są silnie chłonne, co powoduje, że farba nawierzchniowa nierówno wysycha i na ścianie mogą pojawić się przebarwienia czy smugi. Aby zabezpieczyć przed tym nową powłokę dekoracyjną, wzmocnić podłoże i ograniczyć pylistość nowych tynków, ściany przed malowaniem należy pokryć gruntem. Zastosowanie gruntu pozwoli również uzyskać jednakowy kolor powierzchni z płyt – przed gruntowaniem płyty mają inny kolor niż biała szpachla na łączeniach i wkrętach, przez co efekt dekoracyjny również w tych miejscach może się różnić.
Kiedy stosować farby podkładowe?
Farby podkładowe również wzmacniają powierzchnię, poprawiają przyczepności oraz ujednolicają kolor. Zaleca się je przede wszystkim do odnawianych ścian o względnie dobrym stanie podłoża. Sprawdzą się szczególnie w przypadku, gdy chcemy zmienić kolor ścian z intensywnego na jaśniejszy. Farba podkładowa „odetnie” stary kolor, dzięki czemu ściana nie będzie wymagać aplikacji kilku warstw farby dekoracyjnej, która jest znacznie droższa od podkładowej.
Źródło:http://www.dom.pl/przed-malowaniem-farby-podkladowe-czy-grunt.html

Podobne

Ile kosztuje remont mieszkania?

Ile kosztuje remont mieszkania?

Uważasz, że już najwyższy czas wyremontować mieszkanie? Zacznij od oszacowania zakresu zmian i ich kosztów. Tłumaczymy, od czego zależy koszt remontu oraz jakich dużych wydatków należy się spodziewać. Remont mieszkania – koszty  Jeśli chcemy obliczyć, ile kosztuje...

Komentarze

0 komentarzy