Home » Porady » Malowanie i renowacja drewnianych schodów i poręczy

Malowanie i renowacja drewnianych schodów i poręczy

dulux renowacja schodów

Renowacja schodów drewnianych pozwoli przywrócić im ich pierwotny wygląd, kolor oraz nieskazitelne wykończenie. Dobrze dobrana farba do schodów skutecznie i trwale zabezpieczy powierzchnię drewna. Przeczytaj, o czym pamiętać oraz jak odnowić stare schody.


Drewniane schody po kilku latach zaczynają zdradzać skutki intensywnej eksploatacji. Gdzieniegdzie można dostrzec przetarcia, widać naturalny odcień drewna, krawędzie stopni stają się jeszcze bardziej zaokrąglone, a poręcz już dawno straciła swój atrakcyjny kolor. W takiej sytuacji należy zaplanować renowację i malowanie schodów. Inaczej niedługo zakres niezbędnych prac będzie znacznie szerszy niż teraz!

Czym pomalować stare schody drewniane?

Przed przystąpieniem do prac należy wybrać farbę do schodów drewnianych. W pierwszej kolejności sprecyzuj, czego oczekujesz od wyrobu oraz przed oddziaływaniem jakich czynników powinna chronić surowe drewno.

Z uwagi na intensywną eksploatację i sposób korzystania ze schodów farba na schody powinna tworzyć powłoki odporne na ścieranie. Wchodzenie i schodzenie, obciążenie ciężarem ciała, dodatkowo drobinki piasku, które mogą być wnoszone na podeszwach obuwia sprawiają, że na schodach pomalowanych produktem słabej jakości szybko pojawiłyby się rysy i przetarcia. Oprócz tego liczy się odporność mechaniczna, jak również dobra przyczepność do podłoża.

Przykładem wyrobu spełniającego wszystkie te kryteria jest farba Dulux Szybka Odnowa PODŁOGI I SCHODY. Co istotne, nadaje się zarówno do malowania schodów drewnianych, jak i powierzchni wykończonej panelami, płytkami podłogowymi, terakotą, gresem oraz betonem we wnętrzach mieszkalnych. Nie wymaga stosowania podkładu, jest szybkoschnąca i zapewnia bardzo dobry efekt dekoracyjny.

Dulux Szybka Odnowa PODŁOGI I SCHODY to poza tym świetne rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, czym pomalować schody na biało. Oprócz tego w palecie odcieni jest popularna szarość oraz uniwersalny beż.

Renowacja schodów drewnianych krok po kroku

Czyszczenie schodów przed malowaniem

Aby przywrócić schodom ich pierwotny blask dzięki nowej warstwie farby, kieruj się poniższą, szczegółową instrukcją:

Krok 1. Przygotowanie pomieszczenia

Przygotuj dużo wolnej przestrzeni wokół miejsca pracy, usuwając z okolic schodów wszelkie przedmioty, zdejmując dywany i chodniki. Wszystkie powierzchnie i meble, których nie chcesz wynosić, zabezpiecz np. folią chroniącą przed kurzem.

Krok 2. Przygotowanie schodów

Widzisz jakieś gwoździki? Jeśli tak, wbij je w schody młotkiem na głębokość 2-3 mm. Na jednym z kolejnych etapów uzupełnisz wgłębienia specjalną masą szpachlową do drewna.

Jeśli to konieczne, dokonaj niezbędnych napraw.

Krok 3. Przygotowanie podłoża

Odnawianie schodów drewnianych zawsze zaczynamy od prawidłowego i dokładnego przygotowania powierzchni do malowania.

Jeśli poprzednia powłoka malarska jest w złym stanie, łuszczy się i odspaja, najlepiej usunąć ją w całości gruboziarnistym papierem ściernym. Przy okazji szlifowania staraj się wyrównać rysy. Malowanie surowych schodów drewnianych ułatwia zazwyczaj osiągnięcie najlepszego efektu dekoracyjnego wymalowania.

Jeśli powłoki są w dość dobrym stanie, zazwyczaj wystarczy, że przeszlifujesz, zmatowisz je drobnoziarnistym papierem ściernym.

Odpyl powierzchnię drewna, tzn. odkurz schody i poręcze, a następnie je umyj, aby usunąć wszelki kurz i brud. Szczególną uwagę zwróć na zmycie z powierzchni środków pielęgnacyjnych i konserwujących drewno, np. nabłyszczających.

Krok 4. Naprawianie schodów

Jeśli na powierzchni drewna widać większe ubytki czy rysy, na tym etapie wypełnij je szpachlówką do drewna. Kieruj się instrukcją jej producenta. Na koniec odpyl schody.

Krok 5. Malowanie schodów drewnianych

Teraz pora na farbę. Jeśli nie demontujesz balustrady drewnianej, maluj ją w pierwszej kolejności. Jeżeli malujesz schody i poręcz na różne kolory, zabezpiecz poszczególne elementy taśmą malarską.

Zadbaj o optymalne warunki we wnętrzu (temperatura otoczenia od +10 do + 28˚C, wilgotność powietrza – maks. 80%) i wybierz takie narzędzia do malowania schodów drewnianych, jakie wskazane zostały w karcie technicznej farby.

Nie rozcieńczaj farby. Rozprowadzaj ją dokładnie i równomiernie wzdłuż rysunku słojów drewna. Zazwyczaj wystarczą dwie warstwy wyrobu nakładane w odstępie 6 godzin. Pomiędzy jedną a kolejną warstwą przeszlifuj delikatnie powierzchnię papierem ściernym.

Krok 6. Eksploatacja

Pamiętaj, że pełne użytkowanie schodów będzie możliwe po 7 dniach od ich malowania. Przez ten czas należy chronić ich powierzchnię przed zabrudzeniem oraz unikać czyszczenia.

Lekki ruch pieszy jest możliwy po dobie od nałożenia ostatniej warstwy farby.

Schody po malowaniu

Malowanie schodów na biało

Jak pomalować schody na biało? Procedura nie różni się tu zbytnio od tej opisanej wyżej. W przypadku zmiany koloru drewna z ciemnego czy kontrastowego na jasny, zazwyczaj potrzeba nie dwóch, a trzech warstw farby. Obserwuj, jak wygląda powierzchnia i czy udało Ci się osiągnąć pełne krycie oraz pożądaną głębię koloru.

Lakierowanie schodów drewnianych to nie jedyny sposób ich renowacji. Malowanie sprawdzi się tu równie dobrze! Dobrze dobrany produkt pozwoli Ci na uzyskanie naprawdę dobrego efektu oraz sprawi, że schody nie będą wymagały renowacji przynajmniej przez kilka kolejnych lat.

źródło: https://www.dulux.pl/pl/wskazowki-i-porady-dotyczace-aranzacji/malowanie-i-renowacja-drewnianych-schod%C3%B3w-i-por%C4%99czy

Podobne

Jak malować farbami ceramicznymi?

Jak malować farbami ceramicznymi?

Farby ceramiczne to doskonały wybór, jeśli chcesz sprawnie pomalować całą powierzchnię ściany. Produkty te wyróżniają się wzbogaconym składem, który umożliwia osiągnięcie niezwykle trwałych rezultatów. Jak samodzielnie pomalować wnętrze farbami ceramicznymi?...

ALTANA OGRODOWA – JAK JĄ ODNOWIĆ?

ALTANA OGRODOWA – JAK JĄ ODNOWIĆ?

Zimą wiele ogrodowych elementów niszczeje i traci swój blask. Jednym z nich może być altana ogrodowa – miejsce rodzinnych spotkań lub cicha samotnia na relaksujące popołudnia z książką. Aby znów stała się pięknym elementem ogrodu, należy ją odnowić i dokładnie...

Hurt i detal Tarnów / Nowy Sącz - farby, kleje, docieplenia, materiały budowle.

Remontujesz, budujesz u nas znajdziesz farby, lakiery, kleje, płyty gipsowe renomowanych producentów krajowych i zagranicznych Polskich takich jak Śnieżka, Aksil, Atlas, Polifarb Łódź, jak i zagranicznych Tikkurila, Akzo, PPG, Altax i wielu innych. Zapraszamy do naszych punktów w Tarnowie i Nowym Sączu.

Hurtownia farb i lakierów w Tarnowie i Nowym Sączu.

Nasz dział z materiałami budowlanymi w Tarnowie i Nowym Sączu oferuje: kleje, gipsy, płyty gipsowe i OSB, materiały izolacyjne, docieplenia i wiele innych. Oferujemy możliwość mieszania farb i tynków kolorowych, takich jak: Tikkurila, Lakma, Kabe, Goldmurit, Silveno, Atlas, FOX, PPG oraz Sigma.

W naszych sklepach w Tarnowie znajdziesz popularne linie produktów.

Punkty sprzedaży Tarnów i Nowy Sącz zapewniają sprzedaż marek takich jak Dekoral, Dulux, Bekers, Designer, Magnat, Vidaron, Altaxin, Drewnochron, Sadolin, Hammerite i wiele innych.