Niezależnie od rodzaju blachy, którą pokryte są dachy, co jakiś czas wymagają odnowienia powłoki. Czeka cię malowanie dachu? Przygotowanie się do tego zadania ułatwi ci cały proces. Pozbądź się rdzy i warstw starej farby. Jeśli dach zaczął już wyglądać nieestetycznie, to czas, by coś z tym zrobić. Dowiedz się, co!
Mycie i malowanie dachu – od czego zacząć?
By nowa farba dobrze pokryła powierzchnię dachu, musisz ją najpierw odpowiednio przygotować. Przede wszystkim usuń stary lakier i oczyść ogniska rdzy. W tym celu użyj szczotki nylonowej, będzie znacznie bezpieczniejsza niż szczotka druciana, która może uszkodzić powierzchnię ocynku. Jeśli nie uda ci się doczyścić wszystkiego z jej pomocą, zeszlifuj pozostałości rdzy i doczyść je papierem ściernym. Dzięki temu powierzchnia blachy będzie czysta i gładka.
Kolejnym krokiem powinno być odpylenie dachu. Następnie go odtłuść. Zrobisz to na przykład z pomocą rozpuszczalnika. Jaki rozpuszczalnik do farby na dach wybrać? Zwróć uwagę na to, by producent zaznaczał, że produkt służy do miejscowego odtłuszczania powierzchni przed malowaniem.
Potem dokładnie umyj dach. Możesz to zrobić za pomocą myjki ciśnieniowej lub mokrej gąbki. Pamiętaj, by nie dodawać do wody detergentów takich jak płyn do mycia naczyń czy podłóg! Takie produkty mogą zawierać substancje, które potem negatywnie wpłyną na przyczepność podkładu pod farbę. Jeśli na dachu znajduje się dodatkowo mech lub porosty, to najlepszym wyjściem będzie zainwestowanie w specjalistyczne preparaty do mycia powierzchni dachowych.
Malowanie dachu krok po kroku
Kiedy już odpowiednio przygotujesz nawierzchnię do malowania, wybierz podkład. Zwróć uwagę na to, czy taki produkt wykazuje właściwości antykorozyjne – to istotna cecha, które pomoże powstrzymać dalsze rdzewienie. Dobierz też preparat przeznaczony do konkretnego rodzaju pokrycia dachowego.
Kiedy malować dach? Jeśli będziesz się przygotowywał do renowacji dachu, koniecznie sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni. Tu nie ma miejsca na przypadek: pogoda ma ogromny wpływ na malowanie dachu. Temperatura, wilgotność a nawet szansa na opady są kluczowe.
Wybierz pogodny dzień, gdy temperatura jest wyższa niż 10°C, ale nie przekracza 25°C. Pamiętaj o tym, by odpowiednio się do tego przygotować i nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie. Załóż kask i wyposaż się w linę asekuracyjną oraz w specjalne szelki. Jeśli masz taką możliwość, załóż również odzież ochronną. To wszystko sprawi, że zarówno ty, jak i twoje otoczenie będziecie bezpieczni w trakcie odnawiania dachu.
Malowanie dachu: zacznij od podbitki
Czeka cię malowanie dachu. Czym więc wykonać to zadanie? Prawdą jest, że to wybór preparatu jest kluczowy – im lepszy, tym później będziesz musiał odnawiać dach. Warto więc, byś przemyślał swój zakup i zdecydował się na najlepszy dostępny produkt.
Zacznij od podbitki dachu. To element wykończeniowy, którego estetyka jest bardzo ważna. Zadbaj zatem o jej wygląd i zabezpiecz ją przed zniszczeniem. Podbitka często wykonana jest z drewna. Do konserwacji takiego elementu zastosuj produkt niekapiący. Podbitkę dachową z drewna powinno się malować co 6 lat. Dzięki temu zachowasz jej estetyczny wygląd i zapobiegniesz problemom związanym z pleśnią. Przed przystąpieniem do pracy przeszlifuj podbitkę, by pozbyć się złuszczonej farby. Potem powierzchnię drewna odpyl i odtłuść.
Po tych czynnościach wszystko będzie gotowe do pracy! A zatem – czym malować podbitkę dachu? Najpierw warto zabezpieczyć powierzchnię odpowiednim impregnatem. Wybierz bezbarwny produkt. Dopiero potem pokryj ją powłoką dekoracyjno-ochronną. Zwróć uwagę na to, czy wybrana przez ciebie farba jest odporna na promieniowanie słoneczne. Dzięki temu podbitka będzie chroniona przed rozkładem celulozy i nie będzie szarzeć.
Malowanie dachu: ile warstw?
Pamiętaj, że farba, którą wybierzesz, będzie miała duży wpływ na efekt końcowy twojej pracy. Warto więc, by charakteryzowała się dobrą przyczepnością. Powłoka powinna być też elastyczna i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Zalecana liczba warstw to 2 lub 3. Pamiętaj o zachowaniu minimum 6 godzin odstępu między nakładaniem kolejnej warstwy.
Nie wiesz, czym nanieść farbę? Możesz wybrać klasyczny pędzel malarski lub wałek z rączką. Jeśli posiadasz profesjonalny sprzęt, wykorzystaj urządzenie natryskowe. Jeśli jednak nie masz dostępu do takich narzędzi, zdecyduj się na wałek malarski. Jego użycie gwarantuje, że na dach naniesiesz odpowiednio cienkie i równomierne warstwy farby. Pamiętaj, że więcej cienkich warstw da zdecydowanie lepsze efekty niż jedna gruba! Niezależnie od tego, jakie narzędzie do malowania wybierzesz, pamiętaj, że dwie warstwy farby to minimum.
Dach jak nowy? Gotowy!
Wiesz już, jak przygotować się na malowanie dachu. Jaka temperatura jest najbardziej odpowiednia, jaki impregnat i farbę powinieneś wybrać. To wszystko ma ogromne znaczenie. Od tego zależy, jaki będzie efekt końcowy twojej pracy. Jeśli zadbasz o każdy szczegół, z pewnością będziesz dumny ze swojego dzieła!
zródło: https://www.rafil.pl/o-czym-pamietac-przygotowujac-sie-do-malowania-dachu-domu/