Home » Porady » ALTANA OGRODOWA – JAK JĄ ODNOWIĆ?

ALTANA OGRODOWA – JAK JĄ ODNOWIĆ?

altana, drewnochron

Zimą wiele ogrodowych elementów niszczeje i traci swój blask. Jednym z nich może być altana ogrodowa – miejsce rodzinnych spotkań lub cicha samotnia na relaksujące popołudnia z książką. Aby znów stała się pięknym elementem ogrodu, należy ją odnowić i dokładnie zabezpieczyć. Jak? Wystarczą 3 proste kroki.

Podczas letnich dni altana ogrodowa to jedno z najważniejszych miejsc. Chroni nas przed zmieniającą się pogodą i wielkomiejskim hałasem. Ta przestrzeń narażona jest jednak na działanie wielu czynników – wilgoci, promieniowania UV, czynników biologicznych oraz upływającego czasu. Nic więc dziwnego, że wymaga regularnych, drobnych prac remontowych. Na szczęście możemy je przeprowadzić samodzielnie, wykorzystując proste narzędzia i sprawdzone preparaty do impregnacji drewna.

Krok 1: Przygotowanie powierzchni

Przed rozpoczęciem pracy powinniśmy zorganizować wszystkie niezbędne narzędzia i zabezpieczyć przestrzeń zarówno wewnątrz, jak i wokół altany. Elementy, które nie powinny być malowane (płytki, kostka brukowa), należy dokładnie przykryć folią malarską. Bawełnianą szmatką lub szczotką z grubym włosiem oczyszczamy całą drewnianą powierzchnię. Następnie, w razie potrzeby, wygładzamy drewno papierem ściernym lub szlifierką mechaniczną. Ostatnim etapem przygotowawczym jest odpylenie powstałego kurzu i drobnych zanieczyszczeń. Do dalszej pracy przydadzą nam się akcesoria, takie jak pędzle i wałki do malowania oraz listewka do mieszania preparatów ochronno-dekoracyjnych.

Krok 2: Zabezpieczenie drewna preparatem biobójczym  

Jeżeli podczas przygotowania podłoża odsłoniliśmy surowe drewno, w tych miejscach pierwszą warstwę zawsze stanowi silnie penetrujący drewno, bezbarwny preparat biobójczy. Przykładem takiego produktu jest Impregnat Grunt R marki Drewnochron, który wzmacnia drewno i zapewnia ochronę przed grzybami, sinizną i szkodnikami. Stanowi również warstwę ochronną, która reguluje wilgotność drewna, jednocześnie zwiększając przyczepność i wydajność wyrobów nawierzchniowych. Zabezpieczanie surowego drewna bezbarwnym podkładem jest niezbędne do jego właściwej ochrony i powinno być wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku preparatów Drewnochronu dokładną instrukcję aplikacji możemy znaleźć na opakowaniach oraz w karcie technicznej produktu.

Krok 3: Malowanie altany

Uzupełnieniem bezbarwnego preparatu jest dopasowany do niego impregnat z kolorem. Taki ogrodowy duet razem z Impregnatem Grunt R stanowi Impregnat Extra Powłokotwórczy. Wyrób stanowiący drugą, zewnętrzną warstwę ochronną drewna, trzeba najpierw dokładnie wymieszać, by uzyskać jednolity kolor. Nakładamy go pędzlem z włosia naturalnego i rozprowadzamy dokładnie wzdłuż struktury drewna, tak by preparat równo wniknął. Taką czynność powinniśmy powtórzyć co najmniej dwukrotnie. Jeśli zależy nam na bardziej intensywnym kolorze, wystarczy dodać kolejną warstwę impregnatu. Im więcej razy pomalujemy drewno, tym kolor będzie ciemniejszy, ale ochrona będzie bardziej długotrwała. Między malowaniem drewna obydwoma preparatami, należy pamiętać o odpowiednich przerwach. Impregnat Grunt R schnie ok. 8h, natomiast w przypadku preparatu z kolorem kolejną warstwę można nanosić po 16h. Podczas malowania warto również zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Aby produkt wysychał zgodnie z informacją na opakowaniu, impregnacje należy przeprowadzać w temperaturze podłoża i otoczenia od +5 do +30 °C oraz przy niewielkiej wilgotności. Po skończonym malowaniu należy odczekać z użytkowaniem altany do momentu zaniku charakterystycznego zapachu.

Źródło: https://drewnochron.pl/Porady-i-inspiracje/Zrob-to-sam/Altana-ogrodowa-jak-ja-odnowic

Podobne

Jak malować farbami ceramicznymi?

Jak malować farbami ceramicznymi?

Farby ceramiczne to doskonały wybór, jeśli chcesz sprawnie pomalować całą powierzchnię ściany. Produkty te wyróżniają się wzbogaconym składem, który umożliwia osiągnięcie niezwykle trwałych rezultatów. Jak samodzielnie pomalować wnętrze farbami ceramicznymi?...

Jak impregnować drewno?

Jak impregnować drewno?

Drewno to niewątpliwie piękny materiał budowlany, posiadający wysokie walory estetyczne. Właściwości i wygląd drewna czynią z niego popularny budulec, stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Drewniane płoty, meble ogrodowe czy też konstrukcje altan...

Hurt i detal Tarnów / Nowy Sącz - farby, kleje, docieplenia, materiały budowle.

Remontujesz, budujesz u nas znajdziesz farby, lakiery, kleje, płyty gipsowe renomowanych producentów krajowych i zagranicznych Polskich takich jak Śnieżka, Aksil, Atlas, Polifarb Łódź, jak i zagranicznych Tikkurila, Akzo, PPG, Altax i wielu innych. Zapraszamy do naszych punktów w Tarnowie i Nowym Sączu.

Hurtownia farb i lakierów w Tarnowie i Nowym Sączu.

Nasz dział z materiałami budowlanymi w Tarnowie i Nowym Sączu oferuje: kleje, gipsy, płyty gipsowe i OSB, materiały izolacyjne, docieplenia i wiele innych. Oferujemy możliwość mieszania farb i tynków kolorowych, takich jak: Tikkurila, Lakma, Kabe, Goldmurit, Silveno, Atlas, FOX, PPG oraz Sigma.

W naszych sklepach w Tarnowie znajdziesz popularne linie produktów.

Punkty sprzedaży Tarnów i Nowy Sącz zapewniają sprzedaż marek takich jak Dekoral, Dulux, Bekers, Designer, Magnat, Vidaron, Altaxin, Drewnochron, Sadolin, Hammerite i wiele innych.