Wybierz produkt
Rekomendowane produkty to m.in.: Tikkurila Nostalgia Floor Oil, Tikkurila Parketti Ässä,Tikkurila Unica Super Lacquer, Tikkurila Betolux Akva, Tikkurila Betolux.
Elementy, o których należy pamiętać przy malowaniu podłóg:
- szpachlówka do drewna pochłania barwione lakiery i oleje inaczej niż pozostała powierzchnia podłogi. Może to spowodować powstanie nierównego koloru;
- produkt Tikkurila ParkettiiÄssä nie jest odpowiedni do powierzchni wykonanych z sosny diamentowej, dębu palonego lub stabilizowanego brązowego buku;
- farby Tikkurila Betolux Akva i Tikkurila Betolux mogą być stosowane do malowania podłóg i schodów drewnianych i betonowych np. w mieszkaniu, piwnicy, magazynach i saunie.
Przed malowaniem
- Należy sprawdzić stan powierzchni podłogi i przeprowadzić niezbędne naprawy konstrukcyjne.
- Zazwyczaj temperatura powietrza, powierzchni i farby, lakieru lub oleju nie może być mniejsza niż +5°C. W przypadku produktów Tikkurila Betolux Akva i Tikkurila Betolux temperatura podczas aplikacji musi wynosić powyżej +10°C; w przypadku stosowania Tikkurila Parketti-Ässä temperatura musi mieć przynajmniej +15°C. Dla produktu Tikkurila Parketti-Ässä Stain (Petsi) minimalna temperatura aplikacji to +15°C. Wilgotność względna powietrza nie może przekraczać 80%.
- Wilgotność względna drewna nie może przekraczać 15%.
- Beton powinien być suchy i mieć przynajmniej 28 dni. Względna wilgotność betonu nie może przekraczać 97%, a wilgotność wagowa – 4%. Aby zmierzyć poziom wilgotności, należy za pomocą taśmy dokładnie przykleić do podłogi kawałek folii (1m kw.). Jeśli po 24 godzinach pod folią zbierze się wilgoć , oznacza to że beton nie jest jeszcze wystarczająco suchy i nie można go malować.
- Przed użyciem należy zapoznać się z zaleceniami podanymi na etykiecie produktu.
- W przypadku malowania powierzchni drewnianych produktami półprzezroczystymi, ostateczny kolor drewna będzie zależał od rodzaju drewna, barwy i twardości oraz od liczby nałożonych warstw. Najpierw warto wypróbować lakier na niewielkiej powierzchni.
- Stosując produkty półtransparentne zawsze należy nakładać je zgodnie z rysunkiem słojów drewna w celu uzyskania równego wykończenia.
- Produkt przed użyciem trzeba dokładnie wymieszać.
Podczas malowania
- Zalecane jest mieszanie produktu podczas nakładania.
- Należy unikać aplikowania spienionego/napowietrzonego produktu.
- Unikać nakładania grubych warstw z uwagi na długi okres schnięcia i marszczenie w trakcie suszenia.
- Mycie narzędzi powinno odbywać się bezpośrednio po zakończeniu prac malarskich.
Po malowaniu
- Należy zapewnić odpowiednią wentylację.
- Pozwól farbie całkowicie wyschnąć. Wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby lub lakieru nie wystarczy. W zależności od produktu i grubości powłoki, schnięcie może trwać od kilku dni do czterech tygodni. Po tym okresie powierzchnie mogą być czyszczone i normalnie użytkowane.
- Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, dokładnie zamknij puszkę i odwrócić ją wiekiem do dołu, aby ją uszczelnić. Otwarty i/lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.
- Płynnych pozostałości nie wylewać do kanalizacji. Należy je przekazać firmom specjalistycznym, posiadającym stosowne zezwolenie w celu utylizacji. Puste opakowania należy oddać do odzysku. Informacje o firmach zajmujących się utylizacją opakowań w danym regionie można znaleźć w lokalnym Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Gminy. Z reguły w każdym mieście działa kilka takich punktów odpowiedzialnych za zbiórkę materiałów przeznaczonych do utylizacji.
Źródło;https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/porady/malowanie_wewnatrz_pomieszczen/podlogi