Wybierz produkt
- Wybór farby do sufitów zależy od naszej decyzji, czy będziemy chcieli pomalować sufit na biało, czy też w kolorze. Do malowania sufitów należy wykorzystywać matowe produkty, które ograniczają zjawisko odbijania się światła i tworzenia refleksów.
- Jeżeli sufit ma być w kolorze innym niż biały – wówczas rekomendujemy farbę Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt [3].
- Jeżeli sufit ma być w kolorze białym, proponujemy zastosować następujące farby: Tikkurila Anti-Reflex White [2] (dzięki unikatowej kompozycji związków tytanu oraz wypełniaczy funkcyjncyh, farba niweluje refleksy świetlne wywołujące wrażenie nierówności podłoża), Tikkurila Pure White (ciepła biel), Tikkurila Super White (chłodna biel).
Przed malowaniem
- Zanim rozpoczniesz malowanie sufitów, zawsze przed zastosowaniem produktu, należy przeczytać zalecenia znajdujące się w karcie technicznej lub na opakowaniu.
- Zabepieczyć powierzchnie niemalowane przed zachlapaniem; niektóre farby mogą trwale uszkodzić elementy nieprzeznaczone do malowania.
- Sprawdzić, czy powierzchnia przeznaczona do malowania jest czysta i bez uszkodzeń. Wszelkie zabrudzenia będą wpływać negatywnie na przyczepność farby do podłoża. Sufit przed malowaniem należy odkurzyć, oczyścić, w razie potrzeby, uzupełnić ubytki i zagruntować.
- Gruntowanie powierzchni przy użyciu odpowiedniego produktu pozwoli oszczędzić czas i pieniądze. Ponadto, prawidłowo zagruntowane podłoże o wiele lepiej „przyjmuje” farbę, co w efekcie gwaratuje długotrwały, ładny wygląd pomalowanej powierzchni.
- Kolor farby podkładowej powinien byc zbliżony, pod względem nasycenia barwy do farby nawierzchniowej. Ten zabieg pozwala nam na uzyskanie, już podczas malowania farbą gruntującą, koloru na ścianie. Zmniejszamy również w ten sposób krotność malowania. Malujemy ek onomicznie.
Podczas malowania
- Przed rozpoczęciem prac produkt należy dokładnie wymieszać.
- Optymalna temperatura do malowania wnętrz wynosi 5 – 25 °C.
- Wilgotność względna w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 80%.
- Malowanie sufitów szczególnie tych o dużej powierzchni wykonujemy w następujący sposób:
- Farbę na malowany fragment nakładamy w różnych kierunkach zaczynając od środka malowanego odcinka, a następnie wyciągamy całość prowadząc wałek zawsze w tym samym kierunku np. z lewej do prawej, w celu uzyskania jednolitej faktury. Docisk wałka do malowanej powierzchni w pierwszym etapie jest większy z uwagi na chęć uzyskania dobrego krycia, w drugim słabszy ponieważ w ten sposób łatwiej jest uzyskać wspomnianą jednolitość.
- Poszczególne fragmenty malowanego sufitu łączymy metodą „mokro na mokro”.
- W celu ujednolicenia powierzchni i eleiminacji smug pomalowany fragment wygładźmy delikatnymi ruchami wałka.
- Malujemy wzdłuż krótszego boku.
- Sufity, których długość krótszego boku wykracza poza 4-5 m warto malować w zespole (min. dwuosobowym wykorzystując zasady pracy równomiernej).
- Jeżeli w pokoju panuje niska wilgotność i/lub wysoka temperatura, malowanie sufitów za pomocą farb wodorzocieńczalnych może być trudnością, bowiem mogą one zbyt szybko wysychać; w konsekwencji może wystąpić efekt smużenia.
- Dopuszcza się delikatne rozcieńczenie farby zgodnie z zaleceniami zawartymi w karcie technicznej, które pomoże nam w malowaniu podczas nakładania pierwszej warstwy w niekorzystych warunkach (niska wilgotność, wysoka temperatura).
- Zbyt wysoka wilgotność może wydłużyć czas schnięcia produktów do niebezpiecznego poziomu, co w efekcie może dać np. przebarwienia lub różnicę w połysku.
- Jeśli malowanie ma być kontynuowane następnego dnia należy wałek lub pędzel włożyć do plastikowej torebki i szczelnie ją zamknąć.
Po malowaniu
- Bezpośrednio po malowaniu sufitu należy usunąć maskującą taśmę malarską.
- Należy zapewnić odpowiednią wentylację i wietrzyć pomieszczenie do zaniku zapachu.
- Farba powinna dobrze wyschnąć. Wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby lub lakieru nie wystarczy. W zależności od produktu i grubości powłoki schnięcie (pełne utwardzenie powłoki) może trwać od kilku dni nawet do czterech tygodni. Samo malowanie sufitów jest więc procesem o wiele krótszym, aniżeli wysychanie i doprowadzanie pomieszczenia do stanu gotowego do użytkowania.
- Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, puszkę trzeba dokładnie zamknąć i odwrócić ją do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.
- Płynnych pozostałości nie wylewać do kanalizacji. Należy je przekazać firmom specjalistycznym, posiadającym stosowne zezwolenie w celu utylizacji. Puste opakowania należy oddać do odzysku. Informacje o firmach zajmujących się utylizacją opakowań w danym regionie można znaleźć w lokalnym Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Gminy. Z reguły w każdym mieście działa kilka takich punktów odpowiedzialnych za zbiórkę materiałów przeznaczonych do utylizacji. źródło:https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/porady/malowanie_wewnatrz_pomieszczen/sufity